Sklizeň chmele v Dušníkách začala

komorová sušárna
Hlávky rostliny humulus lupulus jsou správně zelené, lepkavé a vydávají charakteristickou vůni – a to je v Dušníkách nad Vltavou už od poloviny 18. století signál pro počátek sklizně. Za vydatné účasti brigádníků ze Slovenska se i letos rozbíhá ve statku Ageko. Tentokrát dorazili z okolí Čadce také studenti, a tak mají Dušníky tu správnou atmosféru Starců na chmelu. I přesto, že naše zlato se v někdejší výlučně chmelařské vsi dnes pěstuje jen na 50 hektarech.


sklizeň chmele
česání chmele
Kdo je zasvěcen, ví, že při sklizni technika nezvládne všechno a lidská ruka zůstává stále nenahraditelná. Pro nezasvěcené snad jen kratičké vysvětlení k technologii: na starých fotografiích z okolí ještě můžeme vidět dřevěné tyčky, které sloužily k ovíjení chmele – ty jsou už dávno nahrazeny dráty. Zatímco tyčky se dříve pouze vytáhly, chmel ořízl asi 40 cm nad nad zemí a očesal na místě do koše, již po desetiletí se chmelová réva strhává i s drátem a odváží k dalšímu zpracování – očesání a sušení.

nakládání zbytků
průchozí sušička
plnění žoků
plné žoky

žoky z Dušník nad Vltavou

komentáře

komentáře

Příspěvek byl publikován v rubrice novinky a jeho autorem je katia. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.