Zastupitelé neříkají, proč jdou do voleb

dotazník pro kandidátyNikdo ze sedmi současných zastupitelů obce Všestudy, z nichž všichni opět v zastupitelstvu zasednout chtějí, nereagoval na žádost o vyplnění dotazníku pro kandidáty. Ze čtyř kandidátů, kteří nyní v zastupitelstvu nejsou, vyplnili dotazník tři. Jejich odpovědi naleznete v tomto příspěvku dále.

Volební program (v tomto případě zastoupený několika otázkami) je přitom důležité vodítko, které může lidem ukázat, jakou motivaci kandidáti mají, co chtějí v zastupitelstvu dělat a jak mu mohou prospět. Současně je do jisté míry závazkem, který voličům umožní zvolené kandidáty hodnotit a konfrontovat jejich práci ve zvolené funkci s tím, co slibovali před volbami. Nic takového osm z jedenácti kandidátů do zastupitelstva obce Všestudy občanům nepředložilo.

Do voleb ještě zbývá více než týden, takže je možné, že nějaké informace někdo z nich připravuje a občanům nějakou formou představí. Dotazník zaslaný všem kandidátům ve stejný den a se stejným termínem pro zaslání odpovědí dal všem stejnou a férovou šanci nezávisle prezentovat své názory a záměry. Mohli jej vyplnit online nebo zaslat odpovědi e-mailem. Také skutečnost, že kandidát na otázky neodpověděl, je informací pro voliče.

Dále v textu následují odpovědi kandidátů v pořadí, v jakém byly odeslány.
Celý příspěvek

Ptáme se kandidátů, co chtějí v zastupitelstvu dělat

komunální volbyZastupitelstvo spravuje obec celé čtyři roky a rozhoduje o tom, co se v obci bude dělat, do čeho se bude investovat, jaké budou poplatky, jak se bude vyvíjet územní plán… To vše ovlivňuje všechny obyvatele obce. Ti mají šanci jednou za čtyři roky rozhodnout o složení zastupitelstva. Měli by tedy vědět, jací lidé kandidují, co si o obci myslí, co chtějí v zastupitelstvu dělat a kolik času chtějí práci zastupitele věnovat. Bohužel se tyto informace z kandidátní listiny nedozvíme, tam je pouze jméno, věk, povolání a politická příslušnost.

Proto jsme opět (stejně jako při volbách v roce 2006 a v roce 2010) připravili pro kandidáty několik otázek. Protože ovšem letos kandiduje správce tohoto webu (Jan Kadeřábek), otázky tentokrát formulovala redakce webu www.nela.cz (nezávislé stránky obce Nelahozeves).

Dotazník byl odeslán všem 11 kandidátům ve středu 17/9/14 před 18. hod. a byli požádáni o zaslání odpovědí nejpozději do pondělí 29/9/14 do 19.00 hodin. Odpovědi budou zveřejněny ve středu 1/10/14 na tomto webu v pořadí, v jakém budou vyplněny. Odpovědi chceme také vytisknout a nabídnout k přečtení i těm, kdo nemají přístup k internetu.

Kandidáti neříkají, proč kandidují a co chtějí dělat

ilustrace: mlčeníKaždé čtyři roky v řádných komunálních volbách obyvatelé obcí a měst volí zastupitele, aby jim předali zásadní pravomoce pro správu a rozvoj obce.

Ve Všestudech už tradičně kandidují nezávislí kandidáti samostatně, nikoliv v rámci strany či jiného volebního uskupení. Bohužel se obejdou bez volebního programu či nějaké jeho obdoby. Z toho důvodu jsme pro kandidáty připravili několik otázek a požádali je o alespoň stručné odpovědi na ně, abychom tušili, jak obec vnímají a jaké cíle si pro své působení v zastupitelstvu kladou. Dotazník byl publikován zde a byl také 26/9/10 oficiálně poslán na e-mail podatelny obecního úřadu Všestudy se žádostí o předání všem stávajícím zastupitelům.

Na rozdíl od minulých voleb, kdy na otázky odpovědělo z 12 kandidátů sedm, tentokrát zareagovali pouze dva: Ivo Lorenc a Eduard Zeman (současný zastupitel). Jejich odpovědi najdete dále v textu.

Chce-li se ještě někdo z dalších kandidátů přidat, má stále možnost.
Celý příspěvek

Otázky pro všestudské kandidáty do zastupitelstva

ilustrace: otazníkyVe dnech 15-16/10/10 proběhnou komunální volby, ve kterých si vybíráme členy zastupitelstva obce na čtyři roky. Zastupitelé rozhodují o investicích i běžném hospodaření. Svou práci nedělají zastupitelé zadarmo (o odměňování zastupitelů více v článku na Dolním Povltaví).

Snažte se zjistit maximum informací o motivaci i cílech kandidátů. U současných zastupitelů je situace jednodušší – vidíte, co v uplynulém období dokázali/nedokázali, a podle toho se můžete rozhodnout, zda jim svou důvěru opět dáte, či zda raději zvolíte někoho jiného. Rozhodli jsme se proto položit kandidátům několik otázek, které zde zveřejňujeme (využili jsme připravené otázky z článku na webu Chytrá obec).

Otázky pro kandidáty komunálních voleb

  • Proč jste se rozhodl/a kandidovat?
  • Co se vám ve vaší obci líbí a proč?
  • Co se vám naopak nelíbí a proč?
  • Víte, co nejvíc vadí obyvatelům obce?
  • Jak by podle vás měla obec vypadat za 10 let?
  • Na co byste se jako člen/ka zastupitelstva chtěl/a zaměřit?
  • Jaké vaše zkušenosti by obci mohly prospět?
  • Budete mít čas se jako zastupitel/ka obci věnovat?

Kandidáty do zastupitelstva Všestud tímto žádáme, aby své odpovědi poslali e-mailem na adresu volby (zavináč) vsestudy.cz (slovo zavináč nahraďte prosím patřičným znakem: @) nejpozději do 8/10/10. Odpovědi kandidátů zveřejníme najednou v pondělí 11/10/10.

S využitím informací z článku na Dolním Povltaví.