Luňák červený loví v okolí Všestud

Luňák červený na nebiZahlédli jste na obloze nezvyklou siluetu velkého dravce? Tak to mohl být luňák červený (Milvus milvus), kriticky ohrožený, a samozřejmě tedy chráněný dravý pták z čeledi jestřábovitých. Kvůli němu zastavila správa zámku Veltrusy také práce v parku, odkud těžké stroje vytahovaly pokácené a padlé stromy, takže luňák bude moci v klidu hnízdit a snad se bude i vracet. Práce se v parku mají obnovit v srpnu 2007.

Luňák červený tak trochu připomíná káně lesní. Rozpětí jeho křídel ale činí až 200 cm. Na rozdíl od káněte má štíhlá, v letu zalomená křídla a delší hluboce vidličnatý ocas. Zbarvení je rezavě červené se světlejší hlavou. V době toku, tedy v březnu, jste mohli zaslechnout i jeho hlas: hvízdavé „hieh“, a trylky „hieh hihihi hieh“.

poznámka: článek byl původně zveřejněn 24/4/07, ale na žádost odboru životního prostředí kralupského úřadu dne 27/4/07 stažen a publikován později

Ochránci se totiž obávají, že by lidi mohli na konci dubna a začátku května rušit luňáky při stavbě hnízd a snůšce vajec.

Hnízdí v dubnu až červnu v zalesněných rovinách a vrchovinách západní a jižní Evropy, na území České republiky se objevuje od roku 1976 a v roce 2006 zde hnízdilo asi 100 párů, ale postupně jejich počet roste. Hnízdo tvoří plochá kotlina z proutí vystlaná papíry i hadry umístěná v korunách stromů. Samice snáší zpravidla tři vejce, na kterých sedí sama po dobu asi čtyř týdnů, mláďata poté krmí oba rodiče po dobu asi 50 dnů.

mládě Luňáka červenéhoJeho potravu tvoří drobní obratlovci, mršiny, někdy sbírá také živočichy zabité při senoseči a na silnicích.

Luňák červený je tažný pták přezimující v jižní Evropě. V České republice v malém počtu zimuje také, často se v době mimo hnízdění slétá na společná nocoviště.

Další informace o luňákovi červeném najdete v lexikonu naší přírody na stránkách příroda.cz, odkud jsme se svolením převzali i fotografii mláděte, a anglicky na stránkách encyklopedie Wikipedie.

komentáře

komentáře

Příspěvek byl publikován v rubrice novinky a jeho autorem je info. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 komentářů u „Luňák červený loví v okolí Všestud

 1. v květnu vjděn opakovaně pár v prostoru Slunečná,Kamenický Šenov,Nový Oldrichov,Prácheň v okr.Česká Lípa.

 2. Tento týden opakovaně vyděn jedinec v České Kamenici-Dolní

 3. Dobrý den.Jen snad dobrá zpráva.Lunák viděn a focen na Tachovsku (západní čechy)dne 9.7.2011

 4. Dnes 9.4.2012 „plachtil“ kolem 14.00 hod. ve větru nad okrajem obce Velký Rybník v katastru Hroznětín. Krásná podívaná téměř 5 minut.Nikdy jsme jej zde ještě neviděli ! Krásnější to bylo o to,že plachtil velmi nízko a v jednu chvíli dokonce na pár vteřin sedl vedle silnice.

 5. V těchto dnech okolo 20.4.2012 se vyskytuje u obce Vítkov u Chrastavy a zdá se, že tam někde hnízdí protože je opakovaně pozorován jak svahuje nad strání a občas naváže do termiky a nastoupá větší výšku. Spíše však poletuje nízko a zřejmě shání potravu.

 6. Pingback: Havránek » Archív » Předpověď se nenaplnila a první cyklovýlet se podařil

 7. luňák červený kroužil 28.4. na Hanovem východně od Plané u. mar. lázní

 8. Zřejmě pár nám od jara 2012 pravidelně loví nad Varnsdorfem, v jeho části kolem nemocnice a rybníku Mašíňák. Spouští se v pohodě i do zahrad. 3-4x za den se ozve jeho typický hlas a objeví se mapovat na zahradami.Nádherný dravec.

 9. Viděla jsem 6. 7. čtyři kusy kroužit nad stromy vlevo u silnice na Studánku u Varnsdorfu, což není daleko od rybníku Světlík. Ocas byl typicky vykousnutý a vypadal na obloze hodně červeně.

 10. 4.7.2012 jsem videl lunaka cerveneho u panske skaly, v kamenickem senove. 2 kusy, asi samce a samici. zrejme zde hnizdi. mam fotky, kdyby jste byli zvedavy tak zaslu na email.

 11. Již několik let sledujeme luňáka červeného na Českolipsku.Nádherný dravec.

 12. Dnes v 8 hodin ráno pozorován při plachtění v Mlékojedech u Neratovic.V jednu chvíli se spustil k zemi a něco popad“

 13. Lunak už asi dorazil i k nam Snovidky okr. Vyškov. krasny dravec

Komentáře nejsou povoleny.