Vše nasvědčuje, že u Všestud bude lihovar

bude ze sušárny lihovar?Je tomu více než rok, co změnila budova bývalé sušárny u dálnice, jen kousek (necelých 800 metrů) od Všestud, majitele. Podle záznamů v katastru nemovitostí je novým majitelem uvedených nemovitostí firma KMPS Financial Group s.r.o. (IČ 48538221) se sídlem v Praze 7. Tato společnost se základním jměním 100 tisíc korun 6. února 2008 zapsala do obchodního rejstříku tři nové předměty podnikání, mezi nimiž jsou i následující: výroba chemických látek a chemických přípravků a výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd nebo společenských věd.

Jmenovaná společnost je také vedle Výzkumného ústavu rostlinné výroby jedním ze dvou příjemců grantu nazvaného: Zpracování biomasy pro energetické a technické využití v biorafinerii. Celkové náklady projektu činí 11,639 milionu korun, státní rozpočet na něj prostřednictvím Ministerstva zemědělství ČR přispěje částkou 11,057 milionu korun. Přesně to najdete na webu Informačního systému výzkumu a vývoje na tomto odkazu. Mimo jiné se tam píše, že cílem projektu je vyvinout biorafinerii kompletně zpracovávající lignocelulozovou biomasu na bioetanol a další produkty s trvale udržitelným provozem. V anglickém znění pak upřesňuje, že od laboratorních pokusů se má během výzkumného úkolu dojít až k částečně fungující produkci zpracovávající 1-2 tuny biomasy za hodinu.

Loni se před budovou bývalé sušárny objevila nová skříňka energetických rozvodných závodů a před několika měsíci pak provázek s označením: „Soukromý pozemek – vstup zakázán“. Poprvé jsme o možnosti otevření lihovaru jen kousek od Všestud psali před rokem a v tehdy publikovaném článku najdete i základní informace o tom, jak lihovar funguje.

Bohužel na internetu nelze nalézt žádné telefonní číslo ani e-mail na majitele či představitele firmy KMPS Financial Group, abychom přímo od nich zvěděli, jaké záměry s budovou bývalé sušárny mají. Budeme rádi, pokud se nám ozvou a budou nás i všechny obyvatele okolních obcí o svých záměrech informovat.

biolihovar v TrmicíchPokusíte-li se najít na internetu další informace, jistě narazíte i na články týkající se moderního průmyslového lihovaru společnosti PLP v Trmicích nedaleko Ústí nad Labem. Předseda dozorčí rady této společnosti se na webu chlubí, že jde o „nejmodernější lihovar v České republice i v celosvětovém měřítku. Aplikovaná technologie pracuje podle licence kontinuální výroby bioetanolu Biostyl.“ Problém je, že veřejnost donutila lihovar zastavit provoz kvůli neúnosnému zápachu, který obtěžoval nejen okolní obce a krajské město Ústí, ale i 15 kilometrů vzdálenou Krupku. Ani po přerušení provozu a květnové instalaci dezorodizačních jednotek, které měly zápach z lihovaru podstatně omezit, však stížnosti neustaly. Další, pětiměsíční zkušební provoz zahájil biolihovar v Trmicích 6/8/08 a všichni očekávají, zda další úpravy technologií konečně zápach odstraní a výrobna tak získá povolení k trvalému provozu.

komentáře

komentáře