Přijďte na čtvrté setkání sousedů s promítáním

nákres zámkuPo loňské přestávce se bude ve Všestudech konat už čtvrté sousedské setkání nad staršími fotografiemi z obce i okolí. Zároveň bude představen projekt Schola Naturalis, oživující zámecký areál Veltrusy, a to vše v neděli 20/6/2010 od 18:00 v sále hostince U Přemysla. Přes pozdější datum konání (oficiálně se slaví na konci května – letos 28/5/10) se tak hlásíme ke Svátku sousedů, který se v posledních letech těší zejména v evropských zemích velké oblibě.

Celý příspěvek

Místní jména ve Všestudech zaujala

jazykovědec Milan HarvalíkV úterý 27/5/08 vpodvečer se v hostinci U Přemysla už potřetí sešli Všestudští i několik dalších hostů na oslavu Svátku sousedů (viz pozvánku). Večer s přednáškou o místních jménech a promítáním zorganizovalo za podpory obce Všestudy občanské sdružení Dolní Povltaví.

Hlavním bodem programu se stalo vystoupení Milana Harvalíka, jazykovědce-onomastika z Ústavu pro jazyk český, v němž publikum seznámil s předpokládaným původem a významem třicítky místních jmen mikroregionu. Po úvodním vysvětlení, k čemu vlastně záhadná onomastika je a jak jí lze využít, probíral přednášející jednu po druhé vesnice a městečka z okolí Všestud, vysvětloval, jak a proč přišly ke svým jménům a zda mají nějakou obdobu na českém území. Jako autor mnoha odborných příspěvků a také spoluautor Divnopisu má s podivnými nebo nezvyklými názvy dost zkušeností, o čemž se mohou nově přesvědčit i diváci ČT1 ve stejnojmenném seriálu.

Celý příspěvek

Svátek sousedů potřetí ve Všestudech

pohled přes Veltrusy na Všestudy z výškyObčanské sdružení Dolní Povltaví o.s. a obec Všestudy organizují pro Všestudské i přespolní již třetí setkání u příležitosti Svátku sousedů. Tentokrát se v úterý 27/5/08 od 17:00 sejdeme – kde jinde než v hostinci U Přemysla ve Všestudech.

Loňský večer byl „historický“: s Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu nám neobyčejně poutavě přiblížil období heydrichiády a mnohé doslova udivoval znalostí osudů jednotlivých občanů Lidic.

Letošní téma pochází z jiného soudku, neméně zajímavého, totiž jazykového. Tím tématem jsou totiž místní jména v Dolním Povltaví (od Bukole až po Zlončice)a pomístní jména Všestud a Dušník (Lada, Na kostelíku a mnohá jiná). Lidé se často dohadují, kde se vzaly názvy našich obcí a jejich částí. Ne každý ale ví, že jmény (osob, zvířat, věcí, míst…) se zabývá seriózní odnož jayzkovědy, totiž onomastika.

Celý příspěvek