Přijďte na čtvrté setkání sousedů s promítáním

nákres zámkuPo loňské přestávce se bude ve Všestudech konat už čtvrté sousedské setkání nad staršími fotografiemi z obce i okolí. Zároveň bude představen projekt Schola Naturalis, oživující zámecký areál Veltrusy, a to vše v neděli 20/6/2010 od 18:00 v sále hostince U Přemysla. Přes pozdější datum konání (oficiálně se slaví na konci května – letos 28/5/10) se tak hlásíme ke Svátku sousedů, který se v posledních letech těší zejména v evropských zemích velké oblibě.

Celý příspěvek

Cyklistické závody ve Všestudech

cyklistické závody ve VšestudechJakmile se jen trochu oteplí, projdou obcí Všestudy denně desítky cyklistů. Na kole tu často potkáte i cizince. Jak by také ne – vždyť obec leží na trase důležité evropské cyklostezky označené číslem 2, která vás dovede z Prahy až do Berlína (nebo naopak). Rovinatý kraj a poměrně slušné silničky a cestičky s minimálním provozem cykloturisty lákají stejně jako zajímavé cíle (zámky Veltrusy a Nelahozeves, Říp, Mělník).

Všestudští kola samozřejmě také používají, a dokonce na nich i závodí. Dalo by se říci, že závodí celá ves. Alespoň to tak vypadá na historických fotografiích, které nám zapůjčil pan Pech. Závod nesl název Žabincový prolog a jel se dokonce několik let za sebou v osmdesátých letech.

Celý příspěvek

O panu šéfovi, zázračném postřiku na chmel a pazochách

Lazar PavlyšynV dnešní osadě Dušníky o dvacítce stálých obyvatel žilo ještě v průběhu 2. světové války neuvěřitelných 163 obyvatel. Mezi nimi i agronom Lazar Pavlyšyn, rodák z Ukrajiny, který ve statku u Herbstů získal místo jako hospodářský adjunkt. Jeho životní osudy jsou natolik zajímavé, že se je sám před svou smrtí, v letech 1976 – 1982 rozhodl sepsat. Nevydaný rukopis čítá 226 stran, obsahuje šestnáct kapitol a je nejen poutavým čtením, ale i vzácným dokumentem doby. Pavlyšyn, který si na titulní straně trochu upravil jméno (z Lazara se stal Lazur), neskrývá své sympatie k nemajetným a neúprosnost ke statkářům – což je přístup dnes méně obvyklý – lidovost se projevuje i ve slovníku. Jeho styl, jakkoli poznamenaný hospodářsko-úřednickým výrazivem, nepostrádá smysl pro humor a prakticky ani nedá poznat cizí národnost pisatele.
Celý příspěvek

Tajemná stavba: chotkovský altánek

Nejzachovalejší foto altán je z knihy Veltrusy - Perla dolního Povltaví.
Na začátku prosince se tu objevil článek, který už ve svém názvu nesl hádanku: Poznáte tuto stavbu? Povedlo se nám dokonale vás zaskočit – pouze jeden člověk si troufl hádat, že jde o sušárnu chmele, což nebyla očekávaná odpověď.
Nyní už ale podle nadpisu tohoto příspěvku víte, že jde o altánek, který patřil k areálu veltruského zámeckého parku. Jeho zbytky stále stojí mezi vsemi Dušníky a Dědibaby, přímo na vltavské hrázi v místě jejího ohybu. Pavilonek vznikl počátkem 19. století a panstvo ho využívalo při delších vyjížďkách jako „občerstvovací stanici“. Jde o vůbec nejvzdálenější a velmi málo známou stavbu, která volně navazovala na veltruský parkový komplex.
Celý příspěvek

O bunkrech u Dušník aneb Jak jsme se nebránili

V roce 1939 vyhodili Němci bunkry u Dušník do vzduchuJak a kde vznikaly, kolik stály a komu posloužily betonové pevnůstky blízko naší obce.
Už jako školní děti jsme se dovídali o mnichovské zradě. mnichovském diktátu, který způsobil rozpad československé republiky, unikátního nudlovitého středoevropského státu. A ještě dvě desetiletí po uzavření Mnichovské dohody psal dušnický kronikář o této době s pohnutím. Dodnes se při výročích znovu a znovu přetřásá, co by se stalo, kdyby se Československo smělo bránit. Tedy, v okolí Dušník by zakrátko bylo možná dost horko.
Celý příspěvek

„Slyš, viz a mlč.“ „Ničeho neprospi.“

Dívky v italském kostele, 1930 (ol.pl.  60x75cm, sign. PD Lev 30)Ptáte se, co má se Všestudy společného tahle dvojice citátů? Pak tedy a) nejste ze Všestud nebo b) jste mladší ročník nebo c) neumíte číst nebo d) nikdy jste nevstoupili do budovy místního úřadu. Není to tak dávno, co tyto a další, jim podobné citáty zdobily schodiště a první patro budovy tehdejšího národního výboru, ještě dříve Šimákova statku. Teď už je věc jasná i čtenářům b) a d).
Celý příspěvek

Pohlednice ze Všestud

Pohlednice ze Všestud

Bohužel u dvou snímků z pohlednice (nahoře uprostřed a nahoře vpravo) nevím, co na nich je. Pokud to víte, napište to, prosím, do komentářů pod tento příspěvek.
Chcete si pohlednici prohlédnout důkladněji? Koukněte na stránky obce, kde najdete jednotlivé snímky z pohlednice zvětšené.

Poznáte tuto stavbu?

tajemná stavbaVíte, kde se nachází, resp. nacházela, tahle stavba a o co vlastně jde? Dnes už na daném místě najdete pouze ruiny základů. A abyste nehledali dlouho, podívejte se za obcí Dušníky směrem na Dědibaby nalevo. Své tipy a případné další informace k této stavbě pište do komentářů.
A kdybyste nevěděli, vraťte se na tyto stránky a naleznete správnou odpověď. Najdete zde také spousty dalších zajímavých fotografií a informací. Můžete také sami přispět – buď přímo komentářem pod některým z článků, nebo ve fóru, k němuž naleznete odkaz vlevo v menu.